Czym jest podcast?

Podcast, ale co to jest zapyta się wiele osób.

O co chodzi…?

Aby było jak najprościej powiem, że podcast to nagranie dźwiękowe. Fiona siada przed mikrofonem, naciska czerwony guziczek i już. się dzieje historia. I już! Proste prawda? Oczywiście diabeł tkwi w  szczegółach, które sprawiają, że podcast to nie radio czy album płytowy. Zupełnie jak w świecie komputerów: każdy laptop jest komputerem, ale już nie każdy komputer jest laptopem.

Czym więc są te szczegóły? Najważniejszym z nich jest publikacja tych nagrań w internecie w postaci plików mp3 (są dopuszczalne i inne formaty) za sprawą feeda RSS (kanału informującego o nowych odcinkach).

No dobra, ale tak są również publikowane audiobooki prawda? Ano niby tak, choć już nie poprzez RSS-a. Kolejną istotną różnicą jest cykliczność a więc nagranie i publikacja więcej niż jednego odcinka. I nie ważne czy nagrywasz co tydzień, co miesiąc, czy… jak przypadnie. Między sobą śmiejemy się, że podkasterem staje się po opublikowaniu dziesięciu odcinków w tym jednego nagranego w wannie ;-)

Tu odezwą się fani tych audycji radiowych, które w całości, bądź we fragmentach także umieszczane są w internecie. Jednak podcast różni się od tych komercyjnych nagrań radiowych tym właśnie, że jest amatorski. A że dla audycji radiowych publikowanych w sieci za pomocą RSS-ów nie wymyślono nazwy? Cóż, nie moja sprawa.